Fistül Bitkisel Tedavi

Fistül Bitkisel Tedavi

Fistül aynı zamanda makat apsesi olarak geçmektedir. Çünkü fistül oluşumu geçmişindeki apseden dolayı kaynaklanmaktadır. Anal kanalın 1-2 cm içersinde bağırsağın içini örten tabaka ile deri tabakasının birleşme yeri vardır. Bu birleşme noktasına anal kanalda bulunan bezler açılır. Anal kanaldaki bezler kanalı çevreleyen iki kas tabakası arasında yerleşiler ve anal kanala bu birleşme hizasında açılır. Bezlerin asıl görevi anal kanalın kayganlığını sağlamak ve dışkılama işlevini kolaylaştırmaktır. Apse, anüs (makat kanalı) içindeki küçük bir salgı bezinin bakteri ile enfekte olması veya tıkanması ile oluşan akut enfeksiyondur. Örneğin kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları, kolitler, uzun süre devam eden ishal gibi durumlar buna neden olabilir.

 
Hastalar sıklıkla kendi hatalarının bu APSE ye neden olduğunu düşünürler. Fakat bu enfeksiyon kendileri istemeden meydana gelebileceği gibi bunu önlemek için de herhangi bir şey yapmaları mümkün değildir. Bir apse, içi boşaltıldıktan (sonra, hastalığın başladığı anal salgı bezi ile drenajın sağlandığı cilt arasında bir geçit oluşturabilir. Buna fistül denir. Eğer bu iltihabi durum devam ederse bu geçitten devamlı cerahat drene olur ve hastada akıntı şikayeti olur. Eğer ilk olarak fistülün cilt tarafındaki dış ağzı iyileşirse içerde biriken iltihap nedeni ile tekrarlayan apse gelişebilir.Fistül belirtileri öncelikle kendini makatta ağrı ve kaşıntı ile belli eder. Özellikle de dışkılama esnasında yaşanan şiddetli ağrı yüzünden hastaların gündelik hayatı aksamaktadır. Fistülü diğer makat hastalıklarından ayıran özellik ise fistül kanallarının iltihaplı olmasıdır. Anal fissür makat ve çevresinde görülen küçük çatlaktır ama anal fistül cilt dokusu içerisinde ilerleyen tünelcik şeklindeki kanallardır. Aslında fistül için fissürün daha şiddetli hali de diyebiliriz. Çünkü fistül iltihaplı bir hastalıktır. Belirtiler açısından da benzeyen bu iki hastalığı ayırt etmek çok önemlidir. Anal fissür hastalığına yakalanan kişi ağrıyı sadece dışkılama esnasında hissederken anal fistul’de ağrı sürekli olabilir. Fistüller iltihaplı oldukları için ise dışkılama esnasında gelen kan iltihaplı ve kokuludur. Fissür’de ise kan taze ve damla şeklinde gelir. Her ikisinde de kaşıntı görülürken apseden dolayı fistül rahatsızlığına ateş de eşlik edebilir.

Fistül Bitkisel Tedavi

Aleo vera fistül tedavisinde bilinen en iyi bitkisel tedavidir. Özellikle ağrıyı dindirmesi ve hastayı rahatlatması özelliğiyle bilinen aleo vera fistül semptomlarını azaltır. Aleo vera özündeki jeli alın, ve fistül bölgesüne sürün. bu işlemi günde 2-3 kere yapabilirsiniz. 

Oturma banyosu yapınız. Fistül için en ideal alternatif yöntemlerden biri oturma banyosudur. Oturma banyosu kişinin makat rahatsızlıklarına yakalanması durumunda makat bölgesini temiz tutması için önerilen sıcak bir banyo türüdür. Oturma banyosu yapan kişinin anüs bölgesi kirlerden, gazdan ya da dışkılardan arınmış olur. Aynı zamanda bölgedeki ağrı, kaşıntı ve irritasyon azalmaya başlar. Zaten temel amaç da bölgedeki ağrının azalmasıdır. Leğen veya küvetin içerisine kaynar sıcak su konulur. Bu sıcak suyun ısı ayarını dirseğinizle test edebilirsiniz.  Fazla sıcak su ödeme sebep olabilir. Suyun içerisinde şampuan benzeri maddeler olmamalıdır. Ardından küvete uzanıp 15-20 dakika bekleyebilirsiniz. Uzman bir doktorun tavsiyesiyle günde iki üç kere yapılabilmektedir. Oturma banyosu bittikten sonra bölgeyi yumuşak bir tuvalet kağıdıyla hafifçe kurulayınız. Sürtünme ve ovalama yapmayınız. Bazen doktor hastanın durumuna göre bu sayıyı arttırır. Fakat ne olursa olsun bir doktor muayenesi sonrasında oturma banyosuna karar verilmesi gerekmektedir. Bilinçsizce yapılan oturma banyoları yarardan çok zarara sebebiyet verebilir. 

Lif bakımından zengin keten tohumu içerisinde omega-3 barındırır. Bu sayede kabızlık önlenir. Zeytinyağı içerek dışkının makat bölgesinden rahatça atılmasını sağlarsınız. 

 

Anal Fistül Tedavisi 

Bu öneriler sadece fistül hastalığının belirtilerini azaltmak içindir. Kesinlikle kesin çözüm sağlamaz. Ameliyatsız tedavi yöntemleri ile fistül hastalığınızı tedavi edebilrisiniz. Özellikle ameliyattan korkan hastalar için fistül tedavisinde günümüzde en çok tercih edilen tedavi seçeneği ameliyatsız tedavi yöntemidir. Bu yöntemle apse boşaltılır. Boşaltılan apse sonrasında fistül müdahalesi yapılır. Bu işlemler yalnızca 5 veya 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Tedavi işleminin ardından hasta tekrar dinlenmek için odasına alınır. Hiçbir gündelik hayatı kısıtlanmadan tekrar sosyal hayatına dönebilir. İşlem o kadar basittir ki kişi işinden öğle arasında ayrılıp öğleden sonra işine geri dönebilir. Sosyal hayata anında dönebilecek durumda olan hastada herhangi bir ağrı sızı meydana gelmez. İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir.

 
 
 
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623