Fistül Belirtileri

Fistül Belirtileri

Anal Fistül Nasıl Belirtiler Verir

Genel bir tanım yapmak gerekirse; fistül hastalığı iki organ arasında normalde bulunmaması gereken sonradan oluşmuş bir kanaldır. Vücutta makat bölgesinde normalde olmaması gereken bir kanalın oluşmasına anal fistül diyoruz.  Makat bölgesindeki bu kanal makata yakın barsak bölgesi ile cilt arasındadır. Fistül hastalığı erkeklerde kadınlara oranla daha sık olarak görülmektedir.

Peki anal fistül neden oluşur;  anal fistüllerin çoğunluğu, anal apseye bağlı olarak gelişirler.
 
Fistül apsenin cilde veya başka bir boşluğa boşalmasına rağmen geride bıraktığı boşluğun tam olarak iyileşememesinden kaynaklanır.  Süreç ilerledikçe tünel halini alır ve enfeksiyon devam eder.  Oluşan bu tünelin iç ve dış olmak üzere iki ağzı vardır, iç ağız makatta dentateline çizgisinde, dış ağız makat çevresi ciltte bulunur. Cerahat birikimi zaman zaman akıntıya da sebep olur. Anal fistül rahatsızlığında, anal travma, anal cerrahi ve crohn hastalığı da sebep sebepler arasındadır. 
 
Anal fistül; makat deliğinin dışında 1 cm ya da 8-10 cm uzaklığında kalça bölgesinde veya iki bacak arasındaki bölgede bir deliğin bulunması gerekir. Oluşan bu delikten dışarıya zaman zaman akıntı gerçekleşir. Bu akıntı bazen kesilir bunun sonucunda o bölgede şişlik ve ağrı oluşur daha sonra kendiliğinden dışarıya doğru boşalarak akıntı devam eder. Hastalığın ilk safhalarında o bölgede şişlik, kızarıklık ve şiddetli ağrı görülür sonucunda hastanın ateşi yükselebilir. Bu durumdan kurtulmak için cerrahi olarak apsenin boşaltılması gerekmektedir. Hastalık sahibi kişilerin çamaşırlarına dışkı ya da kan bulaşabilir. Muayene anında hastanın makat bölgesinde küçük delik veya delikler görülür. Tek olan delikler çoğunlukla apseler sonucu oluşan fistüllerdir fakat birden çok  delik var ise bu iltihabi bağırsak hastalıklarının belirtisi olabilir. 
 

Fistül Belirtileri

Fistül belirtileri olarak; Makat etrafında ağrı ve şişlik, makat çevresinde iltihaplı akıntı ve şiddetli kaşıntı, iç çamaşırında akıntı ile kirlenme, kötü koku, hastalarda sıklıkla kanlı veya sarı renkli cerahat akıntısı şikayeti olur. Fakat hastalarda genel olarak ateş, halsizlik ve ağrı olmaz.  Ayrıca bu şikayetlerin ortaya çıkması nüks eden apsenin işaretidir. Ateş, makatta dolgunluk hissi, dışkılama problemi ve idrar yapmada yaşanan problemler fistül belirtilerine eşlik eder. 
 
Makat fistülünün Oluşma Nedenleri; anal fistül rahatsızlığının oluşmasında birden fazla faktör vardır ve bunlar ; anal apse en sık görülen nedeni anal apsedir, anüste oluşan apse boşaltıldıktan sonra,  cilt altında bir kanla oluşturabilir ve buna anal fistül denir. Apsenin oluşma nedeni ise dışkıda zorlanma ile kabızlık olabilmektedir. Bunlara ek olarak; makat kanseri, kalın barsak kanseri, crohn hastalığı, yaralanma- kaza sonucu ve farklı hastalıklardır.
 

Anal Fistül Kimlerde Görülür

Peki anal fistül  hastalığı kimlerde görülür; Hastanın  düzensiz dışkılama alışkanlığı olması, erkek cinsiyeti, diyabet hastalarında, immünkompromize dediğimiz bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde, sistemik bir hastalığın belirtisi olan kişilerde (Crohn hastalığı, ülseratif kolit, tüberküloz vb.) perianal apse  ve fistüller  daha sık görülmektedir.  Bu rahatsızlıkların ve belirtilerin hiçbirinin bulunmadığı kişilerde de anal apseler ve fistüller gelişebilmektedir. Anal bölgede apse dediğimizde anal bölgede şişkinlik, dolgunluk, ısı artışı ve şiddetli ağrı zonklama şikayeti ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Apsenin  makatta olması daha sıkıntılı bir süreçtir. Mevcut bulunan apse bir süre sonra boşalmak zorundadır. Deriye kendi kendine boşalır ve makatın etrafından kendine bir yol bularak dışarıya açılır. Böylece fistül değişir ve makatla deri arasında bir tünel oluşur. Bu tünelde kronik bir akıntı meydana gelir. Sonuç olarak bu bölgenin tedavi edilmesi gerekmektedir.Yukarıda da belirttiğimiz gibi anal fistülün ilk safhalarında yani apse olduğu dönemlerde makat bölgesinde şişlik, kızarıklık, şiddetli ağrı, yüksek ateş, şiddetli kaşıntı, makatta dolgunluk hissi, virüse bağlı olarak meydana gelen fistüllerde genellikle ateş ve mide bulantısı, dışkılamada, idrar yapmada problem belirtileri meydana gelir.
 
Anal fistüllerde kendi kendine iyileşme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu düşünce, hastaya zaman kaybettirip durumun kötüleşmesine yol açacaktır. Ayrıca ilerlemiş fistül oluşumunun o bölgede cilt kanserini tetiklediği de ileri sürülmektedir. Anal fistül tedavisi için cerrahi ya da ameliyatsız  yöntem seçenekleri bulunmaktadır. Kişi muayene olduktan sonra doktorun vereceği karar akabinde geciktirmeden  tedavi sürecini başlatmalıdır. 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623