Fistül Belirtileri

Fistül Belirtileri

Kendisini dışkılama sırasında şiddetli ağrı ve kanamayla belli eden rahatsızlığa fistül denmektedir. Daha öncesinde kişinin makat bölgesinde ara sıra çıkan apseler vardır. Apseler içleri iltihap dolu şişliklerdir. Bu apseler zamanla içeriye doğru bir tünel oluşturur. Ardından bu tüneller birden fazla delik haline gelirler. Bu deliklere de perianal fistül denmektedir.

Bünyeye iltihap girdiği zaman iç makat kasları sürekli oluşan apsedeki iltihabı atmak ister. Bunun için bir tünel oluşturur. Makat bölgesinin iç kısmında bulunan bezlerin salgıladığı sıvı sayesinde gaita (dışkı) kolay bir şekilde dışarı atılmaktadır. Bu bezlere iç ve dış kaslar da eşlik eder. Bu kasların görevi gaz ve dışkıyı tutmayı sağlamaktır. Sert bir dışkı sonucunda makat bezlerinde ufak yırtılmalarla da yara meydana gelir. Makat deliği etrafında bir veya birden fazla delik oluştuğu zaman ise bir kanal meydana gelir. Bu kanallara fistül traktı adı verilir. Bu delikler küçük tünelcik şeklindedir. Bu bölgede bulunan enfeksiyon ya da çatlaklar, apseleşmeye yol açar. Bu apseler de ilerleyen dönemlerde kanal oluşturarak cilde doğru bir kanal oluştururlar. Oluşan bu delikler makat çevresinin biraz uzaklığındadır. Anal fissür rahatsızlığında kişi öncelikle kanamalar görür. Ama bu kan kötü kokulu ve iltihaplıdır. Apseden dolayı ise kişide ateş, halsizlik görülebilir. Ağrı ve kaşıntı da bunlara eşlik edebilir. Zaten perianal fistül rahatsızlığının temel nedeni bu iltihaptır. Perianal fistül belirtileri de bu şekildedir. İltihaplı bünye kişiye zarar verir. Bu apseler de kişide ciddi rahatsızlıklara yol açar Makat apselerinin de (anal apse, perianal apse, anorektal apse) % 40-50’si makat fistülüne dönüşür. Oluşan apseler zamanla fistüle dönüşür.

Tıp dilinde perianal fistül çeşitleri ise intersfinkterik fistül, transfinkterik fistül, suprasfinkterik fistül ve ekstrafinkterik fistül olarak 4’e ayrılmaktadır. İntersfinkterik perianal fistül en yaygın fistül çeşididir. Makat çevresine yakın cilde doğru ilerleyen fistüllerdir. Perianal fistülleri arasında en sık karşımıza çıkan türdür. Makatı oluşturan iç (internal sfinkter) ve dış (eksternal sfinkter) kaslar arasındaki boşluktan makat çevresindeki cilde açılır. Transfinkterik perianal fistül ise cilde doğru ilerlerken makat çevresindeki dış kasları da aşabilen fistüllerdir. Perianal fistül çeşitleri arasında karşımıza çıkabilecek ikinci fistül tipidir. Makatı oluşturan dış kasın içerisinde seyrederek kası kat edip cilde açılır. Suprasfinkterik perianal fistülde ise iltihap makat bölgesi civarındaki bütün kasları aşabilme özelliğine sahiptir. En az transsfinkterik perianal fistül kadar karşımıza çıkan bir türdür. Makatı oluşturan tüm kasların üzerinden geçerek cildi açılır. En nadir görülen ekstrafinkterik perianal fistülde ise artık kanal kalın bağırsağa kadar ulaşmıştır. Bu fistül diğerlerine nazaran hastalarda en az görülen tiptir. Kalın bağırsağın son bölümü ile makat etrafındaki cilde açılan fistül türüdür. Fistül özellikle kadınlarda yaygın bir şekilde görülmektedir. Kadınlarda fistül görülmesinin en büyük sebebi doğum yapmaktır. Doğum yapan kişi doğum esnasında vajinal kısmı çok fazla zorladığı için o bölgede bir takım yırtılmalara sebep olur. Aynı zamanda bölgeye zarar verecek bir kaza, yaralanma ve ameliyat sonucu da fistüller ortaya çıkabilmektedir.

Fistül Tedavi

Fistül tedavisi için öncelikle proktoloji uzmanına danışarak hastalığınızın evresi anlaşılmalıdır. Ameliyatsız tedavi yöntemleri günümüzde en çok tercih edilen tedavi seçeneğidir. Detaylı muayene sonrasında hastaya uygun tedavi seçilir. Hastanın kendini rahat hissetmesi çok önemlidir. Hasta müdahale işleminin yapılması için steril müdahale odasına alınır. İşlemden önce lokal anestezi uygulanır. Apse boşaltma işlemi ağrılı olduğu için lokal anestezi uygulanmalıdır. Boşaltılan apse sonrasında perianal fistül müdahalesi yapılır. Bu işlemler yalnızca 5 veya 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Tedavi işleminin ardından hasta tekrar dinlenmek için odasına alınır. Hiçbir gündelik hayatı kısıtlanmadan tekrar sosyal hayatına dönebilir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623