Fissür Ne Demek? Makat Ağrısına Ne İyi Gelir?

Fissür Ne Demek? Makat Ağrısına Ne İyi Gelir?

Fissür, tam anlamı ile bir yırtık anlamına gelmektedir. Doku üzerinde oluşan çatlaklara veya yırtılmalarına verilen isimdir. Tüm organlarda karşılaşılabilir. Fakat sıklıkla karşılaşılan anal bölgede yaşanılan, oluşum gösteren yapılarıdır.

 

Anal Fissür Ne Anlama Gelir?

Anal kanal, kalın bağırsağın en altında yer alan, son kısmı olarak bilinen ve anal kanal ağzının başlandığı bölgedir. Anüsün (makat) başlamış olduğu ve her gün sıklıkla sindirim işleminin sonunda dışkılama için kullandığımız, cilt dokusu olarak hassas bir yapıya sahip olmasından yola çıkarak ortaya birtakım rahatsızlıklar doğabilmektedir. İnsan, her gün, düzenli olarak sindirimin tamamlanmasının ardından, son çıkış yeri olan dışkılama ile atılmasında abdominal (karın) bölgede bir rahatlama hissi yaşamaktadır. Fakat bazı durumlarda öyle ki makat hastalıklarının hemoroidden sonra ikinci sırada görülmesi ile karşılaştığımız anal fissür hastalığında tuvalete çıkmak, öncesi ve tuvalet sonrasındaki yaşanılan sıkıntıların ve karşılaşılan ağrı ve acılara dayanması güç hale gelebilen anlar ile karşılaşılabilir.

Dışkılama işlemi sırasında makattan çıkarken kesilir tarzında ağrı hissetmek, cam parçacıklarının tek tek acısını yaşıyormuş gibi hissetmek, anal fissür hastalığının başlangıcı olduğuna işaret etmektedir. Makatta yaşanılan bu sorunlar zamanla ilerleyerek, yerini kanama ve şiddetli acılara yol açarak kâbusunuz haline dönüştürebilmektedir. Erken dönemde çekinmeden, utanmadan tedavi edilmesi daha kolay olmaktadır. Vakit kaybetmek sizin için hastalığınızın ilerlemesine yol açabilmektedir.

Makat çatlağı hastalığı insanlar tarafından sıklıkla hemoroid hastalığı ile karıştırılmaktadır. Makat bölgesinde yaygın olarak hemoroid hastalığının görülmesi insanlarda anal fissür hastalığını yaşamadıkları için genel olarak hemoroid tabiri ile hekime başvurmayı dile getirmişlerdir. Hâlbuki benzerlikte olan şikâyetleri yer alsa da, hekim tarafından anal fissürün hastaya vermiş olduğu belirtilerden tam anlamı ile teşhisi koymak çok daha kolay olmaktadır. 

Fissür, kabızlık ataklarının yaşanması ile rastlanılmaktadır. Nadiren ciddi bulguları taşıyabilen ishal atakları da fissüre zemin hazırlayabilmektedir. Anal kanal üzerinden geçerek makattan ilerleyen kuru ve sert dışkının çıkışı, anüs bölgesine zarar verebilir. Zorlanmadan kaynaklı olarak gelişen yüzeysel yırtılmalar gerçekleşmesi mümkündür.

Başlangıç aşamasında olan anal fissür, mukozal membran epiteli üzerinde yüzeysel bir kesik veya yırtılma ile başlıyor olsa da hızla ilerlemesini an meselesi olarak görebilirsiniz. Aniden ortaya çıkarak kişinin makat bölgesinde yaşadığı ağrıyı, dışkılama sırasında yaşadığı zorlanmayı ve sızlanma hislerini de beraberinde getirmektedir. İşte tam da bu sırada makat çatlağı hastalığı akut anal fissür olarak karşımıza çıkmaktadır. İyileşme süresi hastalar için oldukça zorlu olarak ilerlese de ortalama 4-6 hafta arasında yaşanılmaktadır.

 

Makat Çatlağı (Fissür) Nedir, Belirtileri Nelerdir? Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYIN…

 

Makat yırtığının ilerlemesi ile ve hatta bazı durumlarda yaşanılabildiği üzere yırtık, doku altında yer alan sfinkter kasına (dışkılamayı kontrol altına alan kas) kadar ilerleyebilir. Böylelikle dayanılması güç hale gelen ağrı ve acılar yaşanır. Makat çatlağının yaklaşık olarak 8 haftadan uzun sürdüğü durumlarda hastanın almış olduğu önlemlere rağmen tekrarlanması durumda da anal fissür hastalığı kronik hale gelebilmektedir. Akut döneminde kas spazmının zamanla kendiliğinden azaldığı düşünülse de unutmamak gerekir ki doku üzerindeki oluşmaya başlamış olan bir yaranın kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Çünkü bölge itibari ile sürekli olarak kullanıma açık ve hazır bir halde bulunduğundan dolayı, kendiliğinden geçmeyip enfeksiyonlara da sebebiyet verebilmektedir. İlerleyerek apse oluşumu ve sonrasında istenmeyen bir kanal oluşturarak anal fistül hastalığına dahi yol açabilmektedir. Çatlak, yırtık olarak bulunan doku vücudumuzun hangi bölgesinde olursa olsun bakterilere karşı açık bir halde bulunmaktadır. Bu nedenledir ki apsenin ve irinli iltihapların görülmesi pekâlâ mümkündür.

 

Makat Ağrısı Nasıl Geçer?

Ekseri olarak tuvalet ihtiyacını karşılamayı öteleyen bireylerde makat ağrısı daha çok ilerleyerek kişiye şikâyet vermektedir. Bu şikâyetlerin başında tuvalette çekilen ağrıların yaşanması yer almaktadır. Tuvalet sırasında geçebileceğini düşünülen ağrılar, birkaç saat sonra azalmış olsa dahi anal bölgede oluşan yırtıkları zorladığından, kişi yeniden acı hissetmeye başlar. Yaşanılan ağrıya bağlı olarak kaslarda spazma ve basınca maruz kalarak giderek şiddetlenebilmektedir.

Makat ağrısını yaşıyor olmak veya anal fissür belirtilerinden herhangi birini yaşıyor olmak, kişinin kendi kendine tedavi yolu araması anlamına gelmediğini unutmamak gerekir. Sıklıkla hastalar yaşadıkları belirtiler ile karşılaştığında doktora gitmekten çekinip, utanmaktadırlar. Yapılan en sık yanlış aslında bunlardır ve makattaki çatlağın ilerlemesine sebebiyet vermektedir.

İlaç kullanımları, dışkı yumuşatıcı ilaçlar, kremler veya pomad kullanımları erken dönemde tespiti edilirse eğer fissürün ilerlemesine nadiren de olsa çözüm bulunabilir. Fakat uzun süredir devam eden, tedavisi edilmemiş olan çatlak yüzeyi gittikçe artan mukoza tabakalarına herhangi bir etki söz konusu olmamaktadır. Bir takım merhem kullanımları anal kanaldaki basıncı azaltmaya yardımcı olsa dahi tam anlamıyla net bir iyileşme gözlemlenememektedir. Çünkü bu gibi etkenler ancak tedavi sonrasında yanında yardımcı etken olarak belirmektedir ve böylelikle tedaviye destek sağlamaktadır.

Sıcak veya ılık oturma banyolarının yapılması tek başına bir anlam ifade etmediğini unutmamak gerekir. Sıcak su halk arasındaki bilinen tabiri ile kaslardaki gevşemeyi sağladığından kişiye rahatlık hissi vereceği düşünülmektedir. Yalnızca her sıcak su tüm kaslara aynı etkiyi yaratmadığını ve her hastalıkta farklı olduğunu unutmamak gerekir. Hekiminizin onay verdiği ve uygun görmüş olduğu makat hastalıklarında oturma banyosu kullanılması gerekir. Makat kasındaki gevşemeyi sağlayarak yalnızca tuvalet esnasında bir rahatlık hissi veriyor olsa dahi sonrasında ilerleyerek sizi daha da büyük acılar yaşamınıza itebilmektedir. Bu nedenle hekiminizin onayı olmadan hiçbir yöntemi uygulamaya kalkmayın.

 

Fissür Ağrısı Nasıl Olur? Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYIN…

 

İnternet üzerinden yapılan bir takım kürleri uygulamak hastanın ağrı şikâyetlerine iyi geleceklerini düşünmektedirler. Buna yönelik olarak da bir takım bitkisel kremleri uygulamaktadırlar. Özellikle aynısefa yağı, karanfil yağı, meyan kökü, atkestanesi özü, sarı kantaron yağının ciltteki çatlaklıkları önleyen ve gideren kremler olarak bilinmektedir. Hastalar da bu nedenle bu kremlerin makat bölgesinde oluşan çatlağın giderildiğini düşünerek, yaşamış oldukları ağrılardan da kurtulacaklarını düşünmektedirler. Yalnızca bu gibi bitkilerin kullanımı bu bölge için uygun olmadığını ve makat bölgesinin sinir uçlarından oldukça yoğun olduğundan hassas bir yapıya sahip olduğunu unutmamak gerekir. Bu kürlerin kullanımı için uygun olan bir bölge değildir.

Böylelikle öncelikli olarak yapılması gereken tedavi şeklini başvurmuş olduğunuz hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Değerlendirme soncunda tanı ve tedavi kısmına gelince sonrasında size uygun gördüğü, destek olabilecek olan yöntemi aktaracaktır. Bu nedenle şikâyetlerinizden kurtulmadan önce yalnızca bu alana bakan hekimlere danışmak gerekir. Bu alanla ilgili tüm soru ve şikâyetleri gönül rahatlığı ile cevaplayacak olan progtologlar bulunmaktadır. Size destek olacak proktoloji hekimlerine başvurmanız gerekir. Unutmayın ki makat hastalıkları kendiliğinden iyileşme gösterebilen hastalıklar değildir. Anüs bölgesinde yaşanılan tüm sorunlarınız için en doğru olan bir hekime danışmanız olacaktır.

 

Makat Çatlağı (Fissür) Kremi Ve İlaçları Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYIN…

 

Artık ameliyat olmanıza gereke kalamadan, ameliyatsız olarak makat çatlağından kurtulabilirsiniz. Lazer yöntemi ile uygulanan teknikler ile tedavi görmeniz çok daha kolay ve rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. Ameliyat ile tedavi etmek makattaki iç kasın kesilmesi anlamına gelmektedir. Böylelikle tedavi sonrasında bir takım yan etkiler ile karşılaşmanız an meselesi olabilir.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623