Fissür Çatlağına Ne İyi Gelir?

Fissür Çatlağına Ne İyi Gelir?

Anal Fissürler, anüs etrafındaki ciltte gözyaşlarıdır. Genellikle sert kabızlıktan kaynaklanırlar; sert dışkı geçişi ile birlikte cildin yırtılmasından kaynaklanırlar. Bağırsak hareketini yaparken genellikle keskin yanma veya yırtılma ağrısı olarak tanımlanan çok ağrılı olabilirler. Ağrı öncelikle yakındaki sfinkter kasındaki spazmlardan kaynaklanmaktadır.Bazen anal fissür, uygun bağırsak yönetimi ile kendiliğinden iyileşebilir. Dışkı yumuşatıcıları, lif takviyeleri, yüksek lifli diyet, artan su alımı ve müshiller, fissürün iyileşmesini sağlayacak sert dışkıları zorlamanıza ve geçirmenize engel olur. Narkotik ağrı kesici ilaçlardan kaçınılmalıdır çünkü kabızlığı kötüleştirirler. Topikal ağrı kesici ilaçlar büyük ölçüde yardımcı olabilir. En sık kullanılan, nitrogliserin merhemdir. Anal bölgeye uygulandığında, sfinkter kasındaki spazmı azaltır, ağrıyı azaltır ve bağırsak hareketlerini iyileşmeye olanak sağlamak için kolaylaştırır.

Anal fissür nedir?

Anal fissür, bağırsak hareketlerinde ağrıya neden olan alt rektumun (anal kanal) astarındaki bir yırtılmadır. Anal çatlaklar daha ciddi sorunlara yol açmaz. Anal fissürlerin çoğu birkaç gün veya hafta sonra ev tedavisi ile iyileşir. Bunlara kısa vadeli (akut) anal çatlaklar denir. 8-12 hafta sonra iyileşmeyen anal fissürünüz varsa, uzun süreli (kronik) fissür olarak kabul edilir. Kronik bir fissürün tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir. Anal fissürler yaygın bir problemdir. Her yaştan, özellikle genç ve diğer sağlıklı insanları etkiler.

Anal fissüre neden olan nedir?

Anal fissürler, anal kanaldaki yaralanma veya travmadan kaynaklanır. Yaralanma şu durumlarda olabilir:
Kronik kabızlık
İshal
Doğum, anal kanalda travmaya neden olabilir
Çatlaklara rektal muayene, anal ilişki veya yabancı bir cisim neden olabilir. Bazı durumlarda, bir çatlak Crohn hastalığından kaynaklanabilir .
Pek çok uzman, iki kaslı halkada (sfinkterler) anusu kontrol eden ekstra gerilimin çatlaklara neden olabileceğine inanmaktadır. Dış anal sfinkter bilinçli kontrolünüz altında. Ama iç sfinkter değil. Bu kas her zaman baskı altında veya gergindir. Eğer basınç çok fazla artarsa, spazma neden olabilir ve anusa kan akışını azaltarak çatlaklara neden olabilir. Bu basınç aynı zamanda iyileşmeyi de önler.

Fissür Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak hareketleri sırasında keskin, acı veren veya yanan bir ağrı: Bir fissürden gelen ağrı oldukça şiddetli olabilir. Bir bağırsak hareketinden sonra birkaç saat sürebilir veya kısa sürebilir.
Kaşıntı
Kanama: Tuvalet kağıdı üzerinde küçük bir miktar kırmızı kan lekesi veya klozetten birkaç damla görebilirsiniz. Bir fissürden gelen kan dışkıdan ayrıdır. (Çok koyu, katran dışkı veya dışkı ile karıştırılan koyu kırmızı kan daha ciddi bir sorunun işareti olabilir. Bağırsak hareketi ile kanama varsa doktorunuza söyleyin.

Fissür Çatlağına Ne İyi Gelir?

Zeytinyağı, zengin ve doğal bir müshildir ve fissürden dolayı oluşan ağrılarınızın rahatlatmasına yardımcı olabilir. Zeytinyağı kullanımı bir kasede eşit miktarlarda zeytinyağı, bal ve balmumu karıştırın. Bal mumu tamamen eriyene kadar bir mikrodalga fırında ısıtın. Soğumasını sağlayın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Gerektiği kadar tekrarlayın.
Aloe Vera ağrı giderici özelliklere sahiptir ve anal çatlakların semptomlarını hafifletebilir. Ayrıca hasarlı cilt dokularını onarmaya yardımcı olurlar. Bunları kullanmak için bir Aloe Vera bitkisinin bir yaprağını kesip dilimleyin ve jeli çıkarmak için bir kaşık kullanın. Alternatif olarak, piyasada bulunan organik Aloe Vera jelini tercih edebilirsiniz. Bu jeli etkilenen bölgeye uygulayın ve bir süre rahatlayın. Daha iyi sonuçlar için tekrar tekrar kullanın.
 
Sıcak Oturma Banyosu Anal fissür ağrılarının en büyük kurtarıcısı her zaman oturma banyosudur. Enfekte bölgelerde ağrı, şişlik ve kaşıntıyı azaltır. Biri için büyük bir küveti ılık suyla doldurun. Birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Küvette 15 ila 20 dakika bekletin. Bu tür banyoları günde iki ila üç defa alabilirsiniz.

Ameliyatsız anal fissür tedavisi oldukça avantajlıdır. Sağlamış olduğu avantajarı şu şekilde sıralayabiliriz. Yapılan müdahalede  narkoz kullanılmadan lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bundan dolayı hamilelere de rahatlıkla uygulanabilir. Hastalar narkoz risklerini taşımazlar. Ameliyatsız tedavi yöntemleri sayesinde kişinin günlük plan ve programında hiçbir değişikliğe uğramadan devam eder. Bütün sorumluluklarını rahatlıkla yerine getirebilir. 

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623