Fissür

Fissür

Makat Yırtığı veya Çatlağı 
 
Anal fissür rahatsızlığı, anüsün çıkış kısmında belirli bir nedene bağlı olmadan çatlak biçiminde oluşan yara sonucu dışkılama anında ve sonrasında şiddetli ağrıya ve bazen kanamaya neden olan hastalık türüdür.  Biçim ve boyut bakımından küçük  bir görüntüsü olsa da  yaşatmış olduğu rahatsızlık çok şiddetlidir. Fissürler genel olarak arka ve orta hatta oluşur. Ağrının ve çatlağın başladığı ilk zamanlara akut dönem fissür, daha uzun süren çatlaklara ise kronik fissür denir.  Kişi dışkılama anında zorlarsa gaita anüs bölgesini tahriş eder, ufak çizgiler şeklinde yırtıklar oluşur. Özellikle de hasta zorlu bir dışkılama sonrasında yoğunluğu çok baskın olan şiddetli bir ağrı duyar, ağrı hastalar tarafından şöyle ifade edilir “küçük cam parçaları batıyormuş hissi” uyandırmaktadır. Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra ağrının halen devam etmesi hastanın günlük yaşamına engel bir durumdur, çok fazla ağrılı olan bu yırtıklar kaslarda spazma yol açıyor ve daha çok basınç oluşur kan dolaşımı yetersiz kaldığı için yırtık iyileşme şansı bulamaz.
 
 
Fissür belirtilerinden bahsetmemiz gerekirse; uzun süreli kabızlığın, kadınlar da hamilelik ve doğumun, Crohn ve Ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıklarının rahatsızlığın oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir.  Hastalar tarafından benzer  şikayetler ifade edilir; hastalık başlangıç evresinde büyük ve sert bir dışkılama olayı yaşanır ve akabinde problemler ilerler ve artar. Hastaların bir çoğunda ağrılı bir dışkılama görülür. Ağrı, dışkının çıkış evresinde genellikle yırtılır, kesilir gibi veyahut yanma şeklinde hissedilir. Ağrı, anal bölgesindeki lezyonun büyüklüğü ile orantılı olmayıp, çatlak küçük ancak ağrısı genellikle şiddetli olur. Ağrı dışkılama bittikten sonra kısa bir süre içinde bitebilir veya sürede bilir eğer ki hasta kabızlık sorunu yaşıyorsa  bu durum da dışkının gelişi daha uzun sürer. Zorlanmakta olan makat bölgesi ani ve şiddetli basınç sonrasında, sert dışkının geçişi çatlağın daha da ilerlemesine veya devam etmesine neden olur. Ayrıca bunlara ek olarak; hastada kanama, makatta kaşıntı ve üriner şikayetler olabilmektedir. Anal fissür, makatta olan ağrılı kanamaların en çok görülen sebepleri arasındadır. Genellikle küçük miktarlarda, parlak kırmızı, bir kaç damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşmış şekilde kanamalar görülür. Bazen kanamalar damlama şeklinde tuvalete boşalabilir. 
 

Anal Fissür için Yapılması Gerekenler

Anal fissür için yapılması gerekenler; Gün içerisinde 2,5 litre su tüketmek, acı, ekşi, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak, her gün olabildiğince lifli gıdalar tüketmek, günde iki kez 15-20 dakikadan kısa sürmeyecek şekilde oturma banyoları yapmak bunların dışında dışkı yumuşatıcı ilaçlar ile sert ve kuru olan dışkıyı yumuşatmak ve daha rahat çıkmasını sağlamak.  Tabi ki burada kullanılan ilaçların doktor tavsiyesi üzerine alınması ve kullanılması gerekmektedir. 
 

Anal Fissürde Tedavi

Fakat kronik anal fissürlerde mutlaka müdahale gerekir. Bunların klasik ameliyat müdahaleleri yanında birde ameliyatsız tedavi yöntemleri vardır. Oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Botoks ve lazer tedavisi sayesinde hasta üzerinde olan bütün endişeler kalkmaktadır. Ameliyatsız anal fissür tedavisi oldukça avantajlıdır. Ameliyatsız tedavi yöntemleri sayesinde kişinin günlük plan ve programında hiçbir değişikliğe uğramadan devam eder. Bütün sorumluluklarını rahatlıkla yerine getirebilir. Genellikle bu avantaj iş hayatında aktif olan veya çocuk sahibi olan kadınlar için oldukça önemlidir. Ameliyatsız tedavi yönteminde iyileşme süreci çok kısadır. Anal çatlağın meydana getirdiği makatta ağrı, makatta kanama, makatta kızarıklık ve kaşıntı şikâyetleri minimum seviyeye düşürür. Tedavi boyutları ise, hasta muayeneye geldiği gün hem muayenesini olup, hem de işlemini yaptırması, hastaya zaman kazandırır ve şikâyetlerinde en hızlı şekilde kurtulmasını sağlamaktadır. Ameliyatsız tedavi yöntemi uygulanan kişiye daha sonra anal fissürün tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623