Dış Basur Nasıl Geçer?

Dış Basur Nasıl Geçer?

Dış Basur Nasıl Geçer 

Hemoroid son zamanların en çok görülen rahatsızlıklarından biridir. Halk arasında mayasıl ya da basur olarak da anılan hemoroid tedavisinin temelinde yaşam tarzında yapılacak değişiklikler yatmaktadır. Kişinin günlük hayatını direkt etkilemese de ciddi bir sorun olan bu hastalık makat, anüs ve rektumdaki damarların genişlemesi, şişmesi ve iltihaplanması sonucunda ortaya çıkıyor. Eğer bu belirtiler anüsün dışındaysa dış hemoroid, içindeyse iç hemoroid olarak adlandırılmaktadır. 

Sürekli yaşanan kabızlık ve dışkılama sırasında yapılan zorlamalar basurun tetikleyicileri arasında. Makatta meydana gelen yanma, şişlik, acı ve sonrasında oluşan kanama basurun en yaygın görülen belirtileri arasındadır.
 

Basur Belirtileri

 
Ayrıca kronik kabızlık; tuvalette uzun süre oturmak ve ıkınmak başlıca nedenleri arasında yer alır. Bu durum kabız olan kişilerde  çok sık görülür. Makat yakınındaki  bu damar yumağı zorlamayla birlikte şişer, kaşınır, kızarır ve ağrı verir. Damar duvarındaki problemlerin kalıtsal olarak aktarılması da mümkün olmaktadır. Gebelik ya da lohusalık sürecindeki kadınlarda, vücutlarında meydana gelen radikal değişiklikler neden ile  hemoroid riski altındadır.  Gebe kadınlarda kan basıncı artması, rahim bölgesinin büyüyerek damarlara baskı yapması, hormonların değişmesi ve kabızlığın sık görülmesi hemoroidi de beraberinde getirmektedir.  Ayrıma aşırı kilolu insanlar; hem fiziksel yapıları hem de kilonun metabolizma üzerinde yarattığı olumsuz etki neden ile hemoroidele daha sık karşılaşabilirler. Ani kilo alımlarından sonra hemoroid  görülebileceği gibi, kabızlığa yol açacak düzeyde  hatalı beslenmek te bu sorunu tetiklemektedir.  Bağırsak rahatsızlıkları da; fıtığı hatta kanseri gibi ciddi rahatsızlıklıklar beraberinde hemoroid rahatsızlığını getirebilir. Özellikle kanamalı rahatsızlıklarda bu hastalıkların belirtileri de birbirine karışabilmektedir.  

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi  halk arasında basur olarak bilinen hemoroid, daha çok toplardamar ağırlıklı submüközvenlerin genişleyerek dışları sarkmasıyla oluşur  ve kendi içerisinde özelliklerine  göre iç ve dış hemoroid olarak ayrılırlar.  Bunlardan iç hemoroid genellikle fazla ağrı ve kaşıntıya neden olmaz çok  ileri evrelerde olmadıkça sadece aralıklı rektal kanama şekilde belirti verir. İleri evrelerde  makattan dışarı çıkan ve kendiliğinden ya da parmakla normale dönen memeler ortaya çıkabilmektedir.  Dış hemoroid kendiliğinden genellikle ağrı ve yanma  gibi belirtiler  gösterir.

 
 Dış hemoroid;  genellikle ele gelen cilt kabarıklıkları şeklinde kendini gösterir.  Fakat bazen  genişlemiş damarlara pıhtı oturması ile şiddetli, diken batar gibi bir ağrı ve şişlik, kızarıklık meydana gelebilmektedir.  Dış hemoroid belirtileri; anüs etrafında şiddetli kaşıntı, anüse yakın olarak beliren ağrılı şişlik, oturma pozisyonunda rahatsızlık ve ağrı, dışkıdan kan gelmesidir.
 

Hemoroid Kendiliğinden Geçmez

Hemoroid hastalığı kendiliğinden yada evde uygulanan yöntemlerle geçebilen bir hastalık değildir öncelikle, bunu bilmekte fayda var; yukarıdada belirtiğimiz gibi  hemoroid pakeleri hiçbir zaman evde yapılan yöntemlerle yok olmaz. Mutlaka uzman hekim tarafından tedavi edilmelidir. Ancak ilk evrede fark edilen rahatsızlığa karşı doktor eşliğinde yapılan diyet programı, ılık su oturma banyosu, ilaçlarla profesyonel yöntemler uygulandığında herhangi bir endişeye gerek duyulmadan, rahatlama sağlanır. Fakat ilerlemiş ilk evreyi geçmiş ve sürekli tekrarlayan ele gelen şişlik, kanam, dolgunluk hissi, içeri itilemeyen pakelerin olamsı durumunda mutlaka  tedavi olunmalıdır. Cerrahi operasyon ve ameliyatsız tedavi yöntemleri seçenekleriniz arasındadır. Ameliyatsız lazer ile basur tedavisi ile   konforlu ve rahat bir şekilde hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623