Atnalı Fistül

Atnalı Fistül

Atnalı Fistül

Anal kanal ile anüsün yakınındaki cilt arasında bir fistül oluştuğunda, kişi dışkıdan geçtiğinde kanama, ağrı ve akıntı meydana gelebilir. Anal fistülün diğer olası belirtileri arasında şişlik, hassasiyet, anusu çevreleyen kızarıklık, kabızlık ve ateş sayılabilir. Bir hasta anal apseyi boşaltmak için ameliyat edildikten sonra fistül gelişebilir. Bazı durumlarda, fistül kalıcı drenaja neden olur ve diğer durumlarda, kanal açıklığının dış tarafı kapanırsa tekrarlayan anal apseler oluşabilir.
 
Bir fistül, epitel hücreleri ile kaplı iki organ veya damar arasında oluşan anormal, tüp benzeri bir bağlantıdır. Fistüller genellikle bir hastalık durumunun sonucudur, ancak yapay fistüller cerrahi olarak da tedavi için yaratılabilir. Doğal olarak oluşan fistüllerin örnekleri, bağırsak ucu ile anüsün (anal fistül) yakınındaki cilt arasında veya bağırsak ve vajina (enterovaginal fistül) arasında oluşanlardır. Fistüller ayrıca rektum ve vajina arasında oluşabilir ve buna rektovajinal fistül denir. Fistüller genellikle yaralanma veya ameliyattan kaynaklansa da, enfeksiyonun şiddetli iltihaplanmaya yol açmasından sonra da oluşabilir. Chron hastalığı ve ülseratif kolit gibi enflamatuar barsak koşulları, iki bağırsak döngüsü arasında fistüllere yol açan koşulların örnekleridir. Yapay bir fistül, örneğin, bir kişi renal diyalize ihtiyaç duyduğunda bir arter ve ven (arteriyovenöz fistül) arasında oluşturulabilir. Bir arteriyovenöz fistül yaralanmadan da kaynaklanabilir.
 

Fistül Çeşitleri 

Basit fistül’de iç ve dış delikler makata en yakın olandır. Dış delik dışarıdan çıplak gözle açıkça görülebilir. Doğru tedavi ile birlikte hastanın en kolay iyileştiği evredir. Tıp dilinde intersfinkterik fistül de denmektedir. Fistül çeşitleri içerisinde en çok görülendir. Genellikle makatın iç kısmındaki salgı bezlerinde oluşan apse formunun makatın iç ve dış kasları arasında boşluklara yayılarak dış deriye doğru yönelip boşalması sonucunda oluşur. İntersfinkterik fistüllerde fistül traktı (ağzı) dentate lıne da denilen dişli çizginin altında; dış ağız ise makata en uzak 1-2 cm mesafede bulunur. Ancak bazen enfeksiyonun yönü yukarıya ve içeriye doğru ilerleyerek farklı fistül çeşitleri de oluşturabilir. Komplike fistül çeşidinde iç ağız makat bölgesinin fazla içerisinde kalmıştır ya da bağırsaktadır. Ameliyatlı bir tedavi gerçekleştirilirse eğer bu kasların zarar görme ihtimali yüksektir. Doğru tedavi uygulanmadığı takdirde hasta gaz ve dışkı kaçırabilir. Mr (emar) ile teşhis konulmalıdır.

 
Tıp dilinde Her 100 anal fistül vakasından 20-30 arasındaki vaka transsfinkterik fistüllerden oluşmaktadır. İntersfinkterik boşlukta bulunan cerahat, yanlamasına bir yok çizerek eksternal anal sfinkteri (dış makat kası) aşıp iskiorektal boşluğa ulaşır. Bu boşluktan aşağı doğru ilerleyen cerahat makattan yaklaşık 2-3 cm uzaklıkta deriye açılarak boşalır. Eksternal anal sfinkteri geçtiği seviyeye göre aşağı transsfinkterik fistül, orta transsfinkterik fistül, yukarı transsfinkterik fistül olarak 3 aşamada değerlendirilir. Ancak bazı vakalarda fistül ağzı yukarıda olup, içeriye doğru da yüksek ve kör bir trakt oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlarda bazen transsfinkter fistül suprasfinkterik fistüle de dönüşebilmektedir. Ayrıca fistül hattındaki iltihabın makat kasları arasındaki boşluklar yoluyla arkadan dolanarak ilerlemesi sonucu daha komplike bir hal alır. 

Atnalı Fistülü Nedir?

Bu evrede hastanın gündelik hayatı aksar. Oldukça ağrılı bir süreçtir. At nalı fistülü ise görünüm itibariyle bir at nalı gibi 'U' şeklinde olması sebebiyle bu ismi almıştır. Bu fistülün iki ağızı da birbirine bakacak şekilde oluşur. U harfinin iki ucunda gibidirler. Tekrar etme olasılığı yüksek olan bir evredir. Anal Fistüllerin yaklaşık %90'nı basit fistüllerden oluşmaktadır. İhmal edilen fistüller zamanla ilerleyerek komplike fistüllere dönüşebilir. Komplike fistüllere dönüşmeden tedavi edilmesi gerekir. Tıp dilinde nadir görülen fistül çeşitlerindedir. Görülme oranı %5 ile %20 arsında değişir. Suprasfinkterik fistüllerin bir diğer adı supalevator anal fistüldür.
 
İntersfinkterik boşlukta bulunan iltihabın eksternal ve internal sfinkterlerden yukarı ve içeriye doğru ilerlemesiyle başlar. En içteki makat dış kasını geçerek önce iskiorektal boşluğa ve sonra da dışarıya deriye doğru yönelmesi sonucu oluşur. Fistül genellikle makat dış kasının üzerine doğru da uzanarak komplike bir hal alabilir. Extrasfinkterik fistül ise fistüllerin en karmaşık. Anal fistül oluşumlarında genellikle makat apsesi öyküsü yer alır. Ancak extrasfinkterik fistüller için durum biraz farklı olmaktadır. Exstrasfinkterik fistüller genelde chron, divertikülit gibi anorektal hastalıklar nedeniyle veya aşağı rektumu da etkileyen yaralanmalar travma sonucu gelişirler. Pratikte fistül olarak kabul görmezler. Çünkü yerleşim yeri genelde kalın bağırsağın son kısmı olan rektum ile makat çevresi etrafındaki deri arasındadır. Bu bölgede oluşur ve uzanım gösterir.
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623