Anal Fissür Rahatsızlığının İlk Aşaması

Anal Fissür Rahatsızlığının İlk Aşaması

 

Anal Fissürün ilk Aşaması 

Anal fissür rahatsızlığı; makat bölgesini kapatan deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan ufak bir yırtıktır. Makat derisi yoğun sinir ucu içeriği sebebi ile  çok hassas bir yapıdadır. Sfinkterik denilen iki farklı kas tabakası  tarafından sarılıp sıkılmaktadır. Özellikle zor dışkılama işlevi ya da makatın çok tahriş olduğu ishal durumlarında bu bölgede  yırtıklar oluşabilmektedir.  

Yoğun  ağrı yaşatan bu çatlaklar  kaslarda spazma neden olur daha fazla basınca maruz kalırlar ve kan dolaşımları yetersiz kaldığı için oluşan yırtık iyileşme şansı bulamaz.  Fissür  hastaları dışkılarken şiddetli ağrı duyarlar, hastalar ağrıyı şöyle tanımlar; küçük cam parçaları çıkarıyormuş gibi bir his olur, fakat asıl ağrı dışkılamanın bitiminde ortaya çıkar ve uzun süre devam eder. Kişiyi günlük yaşamından alıkoyacak kadar şiddetli olabilir.

Fissür rahatsızlığı yüzeyel olarak başlar ve hızla iyileşme sağlar. Bazı durumlarda da derinleşip altta yatan makat iç kasına ulaşabilir.  Bu durumlarda rahatsızlık kronik hale dönüşmüştür, aynı şekilde , makat çatlağının oluşma süresi 6 haftayı geçme durumda kronik makat çatlağı  olarak adlandırılır.  Makat çatlağının ana nedeni, makat iç kasında direnç artışı ve kalınlaşmasıdır. Akut  dönem makat çatlakları kendiliğinden iyileşme sağlarken  diğer tür çatlağın neden iyileşmediği tam olarak bilinmemektedir.  Ama buna  neden olarak kabızlık veya ishalin devam etmesi durumunun sebep olduğu düşünülmektedir.

 Kişinin her dışkılamasında dışkı yara ile temas ederek iyileşmeyi geciktirir ve makat iç kasının kasılmasına neden olur. Makat iç kasının kasılı kalması ya da gevşememesi çatlağın iyileşmesini engeller. Sağlıklı kişilerde ortalama %25 oranında makat kaslarında fazla kasılma görülür, makat çatlağı olan hastalarda bu oran %90 olarak belirlenmiştir. Fissür hastalığı çok nadiren olarak iltihabi bir hastalığa neden olur.  Makat çatlakları ya da makat yırtıkları yüksek oranda makatın arka tarafında yer alırlar  kadınlarda %25, erkeklerde %10 oranında makatın ön tarafında yer alırlar. Makat çatlağı sorunu her 350 erişkinden birinde görülür. Erkek ve kadınlarda eşit oranda rastlanır. Sıklıkla 15-40 yaş grubunda gözlenir.

Anal Fissür Oluşum Nedeni 

Anal Fissür Neden Oluşur ; yoğun kabızlık, sert, kuru bir dışkının zorla makattan geçmesi sırasında bu bölgeyi yırtması ile oluşur.  Yoğun bir şekilde ishal durumu, beslenme değişiklikleri, diyetteki oranın azalması sonucu kabızlık oluşması makat çatlağına sebebiyet verir. Son yıllarda özellikle protein tarzı  diyet programları tek türde beslenme olduğu için birçok kişide makat çatlağı oluşumuna neden olur.  Sürekli dışkı yumuşatıcı kullanımı, crohn hastalığı, hamilelik döneminde ve lohusalığın ilk iki ayında görülür. Makat yolu ile cinsel temas ( anal seks) sonrasında , lösemi hastalığında, bağışıklık sisteminin zayıf olmasında, bağışıklık sisteminin zayıflaması

Fissür belirtileri nelerdir; makatta ağrı; hastalar sık olarak dışkılama anında meydana gelen yırtılma hissi ve yoğun ağrı ile tanımlanır. Ağrı dışkılama sonrası dakikalar sonrası ya da saatlerce de devam edebilmektedir.  Hastalar çoğunlukla ağrı sebebi ile dışkılama işlevinden kaçınırlar. Dışkıyı geciktirmeye bağı olarak dışkı daha da sertleşir ve yırtığın daha da derinleşmesine neden olur.  Hastalık kışı döngü içine girer ve şikayetler giderek artar. Makatta şişme; çatlağın dış kısmında şişme sonucu cilt kabartısı gelişebilir. Makat bölgesinin temizliği sırasında hasta tarafından fark edilir.  Makatta kanama; çoğunlukla az miktarda parlak, kırmızı kanamadır hastaların büyük bir kısmı tuvalet kağıdında ve dışkı üzerinde kan görülür.  Makatta kaşıntı; makat bölgesinde çatlağın ardışık olarak iyileşip tekrar açılması sırasındaki akıntı kaşıntıya yol açar.

 

-Makatta çatlağı kanser nedeni midir?

Hayır. Ancak bu hastalığın belirti ve bulguları kalın bağırsak kanserleri ve diğer sindirim sistemi hastalıklarının belirtileriyle benzerlik gösterebildiğinden var olan bir kanser durumu fissür zannedilip atlanabilir. Bundan dolayı şikayetler olduğunda bir genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

 

Anal fissür tedavisi;Merkezimizde anal fissür tedavisi ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi yöntemleri kişilere konfor ve birçok avantaj sağlamaktadır.

Tedavi 5 ile 10 dakika gibi kısa bir sürede yapıldığı için hastalar gündelik yaşamlarına hemen dönebilirler.

Kesi, dikiş gibi işlemlerin uygulanmadığı ameliyatsız anal fissür tedavisinden sonra hastada dışkı tutamama gaz kaçırma gibi sorunlar olmaz.

 

 

 

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623