Anal Fissür Kanser İlişkisi

Anal Fissür Kanser İlişkisi

Anal fissür rahatsızlığı  halk arasında en sık rastlanan hastalıklardan bir durumuna gelmiştir. Anal fissür; dışkılama sırasında be sonrasında kişiye çok ağrı yaşatan bir hastalıktır.  Anal fissür yani makat çatlağı çoğunlukla şiddetli ıkınma ile kendini belli eder. Rahatsızlığın en büyük nedeni ise kişinin yaşadığı kabızlık problemidir. Kabızlık  sorunu her yaşta ve her cinsiyette görülebilmektedir, anal fissür  acı verici bir rahatsızlıktır, bu hastalığı yaşayan kişiler anüs bölgesinde cam kesiği gibi keskin bir acı yaşadıklarını anlatırlar genellikle.   

Daha öncede belirttiğimiz gibi anal fissür hastalığı; şiddetli ıkınma ile ortaya çıkar. Bu hastalığın en önemli sebebi kişiyi ıkınmaya zorlayan kabızlık rahatsızlığıdır. Kişi kabız olduğunda gaita (dışkı) bağırsakta uzun bir süre bekleyerek sertleşir, kişi tuvalet ihtiyacı sırasında ıkınırken bu sertleşmiş gaita kişinin anüs çevresindeki hassas deriyi çizer ve yırtılmasına neden olur. Bu durumun sonucunda fissür rahatsızlığı  oluşmaktadır.

Anal fissür rahatsızlığı oluşma ve sürme zamanına göre iki kategoride  incelenir. Bunlar akut (erken) anal fissür ve kronik anal fissürdür.  Akut anal fissür, 4 ile 6 hafta arasında sürmektedir.  Akut anal fissürde kişi beslenme, dışkılama düzenini değiştirerek iyileşebilir özellikle bu dönemde beslenmesine dikkat eden kişilerin hastalıktan kurtuldukları gözlemlenmiştir. Kronik anal fissür sekiz haftadan daha uzun süren ya da alınan tüm önlemlere rağmen tekrarlayan fissür hastalığına denir. Kronil anal fissürün en büyük özelliği, hastanın kendince aldığı önlemler ya da kremler ile düzelmiyor olmasıdır. Kronik anal fissüre sahip olan kişi en kısa süre uzman bir doktora görünmelidir.

 

Anal Fissür Belirtileri; Cam kesiği gibi bir acı, zonklam, yanma hissi, kaşıntı, kanama, anal fissür hastalığında kanama sık rastlanan ve kişileri korkutan bir hadisedir. Genelde anal fissür sorununu yaşayan kişiler tuvalet sonrası temizlik sırasında tuvalet kağıdında parlak renkli kan görebilirler. Bu kanama tuvalet kağıdında olduğu gibi aynı şekilde tuvalet sırasında damlama şeklinde kanamalar da meydana gelebilir.

 

Anal Fissürü Tetikleyen Etkenler;

 

Anal fissürden bahsederken ana sebebin kabızlık olduğunu dile getirmiştik. Bunun dışında birkaç etken daha mevcut. Bu etmenleri sıralamak gerekirse;

 Kas Spazmları: Anal sfinkter kas spazmlarının yani anüs bölgesinin kas hareketleri makat çatlağının büyümesine sebep olabilir. Bu hareket çatlağı büyütmekle kalmayıp iyileşme sürecini de olumsuz etkiler.

Gebelik ve doğum: Hamile kadınların gebeliğin sonuna doğru makat çatlağı sorunu yaşama ihtimali artar. Kadınlar özellikle hamilelik döneminin sonuna doğru düzensiz bir şekilde dışkılama yaptıkları için bu sorunu yaşama riskleri de artmaktadır.

Diğer Hastalıklar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir.

 

Anal Fissür Tedavisi;Fissürün (makata çatlağının) kanser ile hiçbir alakası yoktur. Fissür, hemoroid gibi masum bir hastalıktır. Kanserleşmez ama fissür makat çatlağı olduğu için fistüle yol açabilir.

 Makatta bir çatlak varsa o çatlağın içine dışkı giriyor. Dışkı girdikten sonra da vücut onu çıkartmak için kanal oluşturuyor. Buna bağlı olarak makat çatlağı olduğu zaman fistül oluşabiliyor. Eğer hasta tedavi görmezse hastalık fissürden, fistüle dönüşebilir. Bu sebeple ilk başta müdahale edilirse o zaman kurtarıcı olmaktadır. Fissürü tedavi edince bütün komplikasyonlardan hasta korunmuş olur.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623