Kıl Dönmesi Kendiliğinden İyileşir mi

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) kendiliğinden iyileşen bir hastalık değildir. Aksine tedavi edilmediği her saniye hastalıklı alan daha da büyümekte ve çok daha büyük bir alana yayılarak ameliyat yapılacak bölgenin genişlemesine neden olmaktadır. Bu yüzden kıl dönmesi rahatsızlığı tespit edildiği durumlarda kesinlikle tedavi olunması gerekir.

Detay

Hemoroid Oturma Banyosu

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid hastalığı; makat bölgesinde yer alan damarların varis biçiminde şişmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır. Detaylandırmak gerekirse; baskıya maruz kalan rektum ve anüs arasındaki damarlar genişleyip ve anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlamasıdır. Basur toplum arasında en sık görülen makat hastalığıdır.

Detay

Makatta Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesinde oluşan siğillerde cinsel yol veya temas ile bulaşma sağlar. Human Papilloma Virüsü sonucu siğiller ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple cinsel temas ile bulaşan hastalıklar içinde yer alan alır, salt cinsel temas ile değil sürtünme yolu ile de bulaşma sağladığı bilinmektedir.

Detay

Kıl Dönmesi Hangi Yaşlarda Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

İnsan vücudunun belli yerlerinden çeşitli nedenlerle dökülen kılların, kıyafetlerden kopan iplik parçalarının, saç tellerinin cilt yüzeyini geçerek deri altında birikmesiyle ve kıl dönmesi oluşur.

Detay

Genital Siğil Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Genital siğil tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Human Papilloma Virus yani HPV genital siğillerin oluşumunda etkilidirler.

Detay

HPV Tedavi Seçenekleri

OP. DR. Yasir Gözü

HPV vücuda bulaşan bir virüs türüdür. Biraz daha detay vermek gerekirse Human Papilloma Virüs’n kısaltmasıdır. Özellikle genital bölgede enfeksiyona sebebiyet vererek kondilom (siğil) adı verilen lezyonların oluşmasına sebep olmaktadır.

Detay

HPV Oluşumu

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü 72 parçadan oluşan zarfsız DNA'lı bir virüs türüdür. DNA'sı yirmi yüzlü bir kapsülün içinde çift sarmaldır. Botları küçüktür, ısıya dayanıklıdırlar, 100'den fazla hatta 200'e yakın hpv tipi bulunmaktadır. Bunların içerisinden 40 kadar tür genital bölgeyi tutar. Diğer tiplerin ise vücutta pek çok hastalık ve tümör ile bağlantısı bulunmaktadır

Detay

Hemoroid (Basur) Tedavisini Ne Zaman Olmam Gerekir

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid, halk arasında mayasıl olarak da bilinen ve sıkça rastlanılan bir makat hastalığıdır. Ne kadar sık rastlandığını bir örnek ile açıklayacak olursam, 50 yaş ve üzeri her iki insan bir tanesinde hemoroid hastalığı görülmektedir. Hemoroid dışkılama sırasında ortaya çıkan bir hastalıktır.

Detay

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi genellikle yoğun kıl yapısına sahip erkeklerde meydana gelir. Aşırı kilolu ve sık terleyenlerde daha çok görülen kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesi başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde karşımıza çıkabilir.

Detay

Akut Anal Fissür

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissürü kısaca özetlemek gerekirse anüs çıkışında mukozanın genellikle arka kısmından çatlaması veya yırtılması olayıdır.

Detay

Kıl Dönmesinde Utanma Problemi

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi toplum içerisinde sık görülmesine rağmen hem olduğu bölgeden dolayı utanma duygusundan hem de hastalığın önemsenmemesinden dolayı tedavisi ertelenen bir hastalıktır.

Detay

Makat Bölgesinin Travmaya Maruz Kalması

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesi derisi çok hassastır. Bu nedenle bu deri bölgesindeki tahrişler anal fissür hastalığına neden olabilir. Anal fissür hastalığından kısaca bahsetmek gerekirse bu hastalık toplum içerisinden en çok rastlanan hastalıklardan bir tanesidir.

Detay

Hamilelik Sırasında HPV’nin Önemi

OP. DR. Yasir Gözü

Hamilelik kadınların en hassas olduğu dönemlerden bir tanesidir. Bu dönemde HPV’nin de elbette olumsuz etkileri oluyor ama öncesinde HPV’nin ne olduğunu iyi bilmek gerekir.

Detay

Makat Apsesi Neden Olur

OP. DR. Yasir Gözü

Anal apse toplum içerisinde sıkça görülen bir başka hastalıktır. Anal apsenin oluşumuna değinecek olursam, genelde anüs içerisinde yer alan ve dışkının vücudu rahatça terk etmesi için mukoza salgılayan bez kanallarının tıkanmasıyla oluşur.

Detay

İlerlemiş Kıl Dönmesi

OP. DR. Yasir Gözü

Genelde kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir ve çok nadir vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Daha çok 15-35 yaş arasında erkeklerde sık rastlanılan bir hastalıktır.

Detay

Kıl Dönmesi Olduğumu Nasıl Anlarım

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi genel olarak gözle göremediğimiz bir yerde oluştuğu için yol açtığı şikayetler üzerinden bunu anlayabiliriz fakat bunun öncesinde kıl dönmesinin ne olduğunu, nasıl oluştuğu gibi birçok farklı alanda ele almak lazım.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623