HPV Kanser İlişkisi

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü; cinsel yönden aktif bireylerin hayatı boyunca bir kez bile olsa karşılama ihtimali oldukça yüksektir. HPV cinsel yol veya temas sonucu bulaşma sağlar.

Detay

Perianal Fistülün Belirti Verdiği Durumlar

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesinde oluşum gösterip akıntıya neden olan, cilt altında gelişen kanal benzeri yapıya anal fistül denmektedir. Makat bölgesinin kayganlaşması ve buna bağlı olarak dışkının rahat çıkmasını sağlayan salgı bezleri yer alır.

Detay

Erkekte Kondilom

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü iki altı ay gibi kuluçka dönemi olan genel olarak cinsel ilişki bulaşan, bulaşma olduktan sonra tekrar etme durumu gözlenen ve vücudun her bölgesinde lezyon oluşturma ihtimali olan bir hastalıktır.

Detay

Hemoroid Kaşıntısı

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid hastalığı; anal kanalın üst kısmında yer alan genişleyen damar yumaklarıdır. Farklı evrelerde gözüken ve makattan kan gelmesi ve şişlik gibi bulguları vardır. Halk içinde basur veya mayasıl olarak bilinir. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır, çoğunlukla dışkılama işlevi sırasında yapılan yanlışlar, genetik özellikler, baharatlı ve posasız yiyeceklerin fazla tüketimi sonucu oluşan kabızlık sebepler arasındadır.

Detay

Anal Fissür Nasıl Önlenir ?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür hastalığı; makat bölgesinde en sık görülen hastalık türüdür, hastalığın başlama evresi anüsün girişinde oluşan makata doğru uzanan çatlak ve yırtıkların oluşmasıdır.

Detay

Kaç Tip Anal Fistül Vardır ?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül rahatsızlığı yaşayan kişilerin çoğunluğunda makatın iç kasları tarafından salgılanan sıvıların makat içinde apseleşmeye neden olur. Anal apsenin akut döneminde makatta şiddetli ağrı, kokulu kanlı akıntı ve anüs bölgesinde şişlik meydana gelebilir. Oluşan enfeksiyona bağlı olarak yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler oluşabilir.

Detay

Kıl Dönmesinde Akıntı

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi hastalığına yakalandığınızda sizin için tek çözüm tedavi olmaktır. Kişinin kendi başına evde uyguladığı yöntemler geçici rahatlama sağlayacaktır fakat sizi hastalıktan kurtarmayacaktır. Bu sebeple muayene olmalı ev en uygun yöntem ile tedavi olmalısınız.

Detay

Genital Siğil Tanısı

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü son yıllarda özellikle kadın hastaların kabusu olarak karşımıza çıkmaktadır ve çok sık karşılaşılmaktadır. Genital bölgede siğile ve ilerleme durumunda rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir HPV.

Detay

Anal Fissür Kendini Nasıl Belli Eder ?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül rahatsızlığı uzun bir sürede oluşum sağlayan, kişide kanama, ağrı gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Makat ile anal kanal yolunda bulunan dentate line adı verilen dişli çizgi arasında oluşum sağlar. Çeşitli nedenlerle artan makat içi basıncının anal fissürün oluştuğu alanda meydana getirdiği tahribat ile başlar

Detay

Anüste Kıl Dönmesi

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesinde kıl dönmesi rahatsızlığı öncelik olarak erkeklerin problemi diye düşünülse de rahatsızlık kadınlarda da görülmektedir. Genel olarak bu sorun herkesin yaşayabileceği bir hastalıktır.

Detay

Anal Fistül Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül hastalığı diğer makat hastalıkları ile karşılaştırıldığında en karmaşık yapıdaki hastalıktır. Bu nedenle fistülü anlayabilmek adına makat anatomisi hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır. Anüs bölgesinin giriş kısmında dışkının vücuttan kolayca atılmasını sağlamak için mukoza (sümüklüdoku) üreten salgı bezleri bulunmaktadır.

Detay

HPV Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

OP. DR. Yasir Gözü

HPV çoğunlukla cinsel birliktelik ve temas yolu ile bulaşmaktadır. Virüs eşinde veya partnerinde HPV tespit edildi ise mutlaka uzman bir doktor kontrolünden geçilmelidir. HPV aşısı seksüel birliktelik yaşamamış veya HPV TİP 6,11,16,18 tespit edilmemiş 9-27 yaş arası kişilerin aşılanması koruyuculuk açısından avantajlıdır.

Detay

Hemoroid Hastalığında Diyetin Önemi

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid nedir, nasıl oluşum sağlar; kalın bağırsağın son bölümü olan anüs bölgesindeki damarların şişmesi veya büyümesi olayına hemoroid denir. Anal kanal yer alan damar yumakları sarkar ve bazı durumlarda kanar ileri zamanlarda makatın dışına çıkabilir. Hastalık iç (internal) ve dış (eksternal) olarak ikiye ayrıldı.

Detay

Anal Fissür Rahatsızlığının İlk Aşaması

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür rahatsızlığı; makat bölgesini kapatan deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan ufak bir yırtıktır. Makat derisi yoğun sinir ucu içeriği sebebi ile çok hassas bir yapıdadır.

Detay

Günümüzde Sık Rastlanan Hastalık Kıl Dönmesi

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi rahatsızlığı bir kıl problemdir. İki kalça arasındaki oyuntu da yer alan ve sırt, ense saç derisinden kopan kılların derinin içine gömülerek, derine uzanan bir kist yapısı oluşturması ve bazen bu bölgede iltihaba yol açması ile oluşup gelişen bir hastalıktır.

Detay

Fast Food Hemoroid Yapıyor mu?

OP. DR. Yasir Gözü

Uzmanlar sık sık yenen fast food tarzı gıdaların halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığına ve kalın bağırsak kanserine yol açabileceğini belirtiyor. Hemoroidin nedenleri arasında uzun süre ayakta kalma, uzun süre oturarak iş yapma, yanlış beslenme, ishal durumlarında ve kalıtımsal olmasının da söz konusu olduğu bildirilirken, hemoroide önlem alınması gerektiği de vurgulanıyor.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623