HPV Virüsü Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

HPV (Human Papilloma) daha çok genital bölge ve çevresinde görülen,cinsel yol veya temas halinde bulaşan bir virüs türüdür. Vücuda bulaştıktan yaklaşık 2 ile 3 ay içerisinde, genital siğil oluşumuna neden olmaktadır.

Detay

Makat Bölgesi Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat veya anus rektumun alt bölgesinde bulunan ve dışkılama işleminin gerçekleşmesine yarayan kanaldır. Bu kanal yoluyla kişi yediklerinin artıklarını dışarıya atabilir. Bu sayede bünyesinde bulunan fazlalık şeklindeki artıklar dışarıya atılır. Artıkların dışarı atılması bir insan için hayati öneme sahiptir.

Detay

HPV Virüsü Ne Zaman Kansere Dönüşür?

OP. DR. Yasir Gözü

HPV yüzünden en çok yaşanan kanser tipi rahim ağzı kanseridir. Ama vulva, vajen, penis kanserlerine de yol açabilmektedir. HPV erkekte nadir de olsa penis cildi üzerinde kansere yol açabilir.

Detay

Hamilelikte Hemoroid

OP. DR. Yasir Gözü

Birçok hamile kadın hamile kaldığı dönemde ilk defa hemoroid hastalığına yakalanabilmektedir. Hamilelik dönemi hemoroid oluşumunu hızlandıran bir dönemdir.

Detay

Anal Fissür Bitkisel Tedavi

OP. DR. Yasir Gözü

Bitkisel tedavi özellikle son yıllarda çok popüler bir iyileştirme metodu olarak karşımıza çıkmaktadır. Elbette ki doğada bizi iyileştirmek adına her besin bulunmaktadır. Bitkisel tedavi sadece fissür rahatsızlığının iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Detay

Anal Fissür Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür hastalığına yakalandığınız vakit iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve aynı zamanda normal sağlık rutininizi dengede tutabilmek adına birkaç alışkanlığınızı değiştirmekte fayda var. Değiştireceğiniz birkaç alışkanlıkla birlikte hem anal fissür rahatsızlığınız daha kolay atlatılacak hem de daha diğer hastalıklara karşı da direnç kazanabilirsiniz.

Detay

Perianal Fistül Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Perianal fistül rahatsızlığı daha öncesinde anüs bölgesinde oluşan apsenin iltihaplı bir tünele dönüşmesiyle oluşur. Yani perianal fistül makat bölgesindeki apsenin patlamasıyla oluşur.

Detay

Fistül Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Kendisini dışkılama sırasında şiddetli ağrı ve kanamayla belli eden rahatsızlığa fistül denmektedir. Daha öncesinde kişinin makat bölgesinde ara sıra çıkan apseler vardır. Apseler içleri iltihap dolu şişliklerdir. Bu apseler zamanla içeriye doğru bir tünel oluşturur. Ardından bu tüneller birden fazla delik haline gelirler.

Detay

Kabızlığa İyi Gelmeyen Yiyecekler

OP. DR. Yasir Gözü

Makat hastalıklarının en temel nedenlerinden biri kronik kabızlıktır. Bağırsak hareketleri düzenli olmayan kişilerde hemoroid rahatsızlığı daha fazla görülmektedir. Bağırsak hareketlerinin düzenini bozan her besini tüketirken dikkatli olunmalıdır.

Detay

Erkeklerde HPV Etkileri

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüs (HPV) Daha çok cinsel birliktelik sonucu bulaşır. Erkek ve kadınlarda belirtilerini farklı şekillerde gösterebilir. erkekler genelde taşıyıcı rolünü alırlar. Kendisinde hiçbir belirti bulunmayan erkek birey başkalarına hastalığı bulaştırabilir

Detay

Kronik Kabızlığa Lifli Besinlerle Son Verin

OP. DR. Yasir Gözü

Nişasta ve şekerli karbonhidratların dışında sindirimi gerçekleşmeyen ve emilimi olmayan karbonhidrat çeşidine posa yani lif adı verilir.

Detay

Genital Bölgede Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

Lazerle siğil tedavisi en zorlu siğil vakalarında bile çok etkilidir. Özellikle zor bölgeler üzerinde uygulanır. Çünkü lazer ışınları kritik vakalarda çok etkilidir.

Detay

Anal Fissür İlaç

OP. DR. Yasir Gözü

Makat çatlağı yani anal fissür rahatsızlığı her yaştan insanda görülebilen ve insanların gündelik hayatını aksatan bir rahatsızlıktır. Anal fissür rahatsızlığı makat çıkışında dışkılama esnasında kendini ağrı ve kanama ile belli eder.

Detay

Kronik Anal Fissür Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesinde oluşan yırtığa anal fissür denmektedir. Akut süreçte daha çok ilk 2-3 haftalık zaman diliminde görülen belirtilerdir. Kronik anal fissür ise akut dönemi belirtilerinin 3 hafta boyunca hiç kaybolmadan hastanın günlük hayatını aksatacak kadar görülmesiyle başlar.

Detay

Egzersiz Yaparken Dikkatli Olun!

OP. DR. Yasir Gözü

Peki ya egzersiz yapmayı rutin hale getirdiğinizde hemoroid, fissür ve fistül gibi makat hastalıkları önleyebildiğinizi biliyor muydunuz

Detay

Basur Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Kişi bir şekilde basura yakalandığı vakit ilk olarak ‘Basur Nasıl Geçer?’ Sorusunu sorar. Beslenme düzeni, bol bol su içmek ve çeşitli diyetler basurun iyileşmesinde etkilidir. Özellikle daha doğal tedavi arayan kişiler için bol lifli, besin değerleri zengin, kolestrolü düşük gıdalar tüketmek ve günde en az 8 bardak su içmek basurun geçmesine yardım eder.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623