Kıl Dönmesi Oluşumu

Kıl Dönmesi Oluşumu

Pilonidal Sinüs Oluşumu 

Kıl dönmesi vücudumuzda çeşitli sebeplerle dökülen kılların cilt yüzeyini geçerek deri altında birikmesiyle meydana gelir. Kıl dönmesi genelde erkeklerde yani vücutta kıl oranı daha çok olan bireylerde görülür. Kıl batmasından farklı bir durum olan kıl dönmesinden korunmak için önlemler alınabilir.  Kıl dönmesine yol açan etkenler arasında kıl yapısı, kıl yoğunluğu, kişinin terleme sıklığı, dar yapılı kıyafetler yer almaktadır. İşte Kıl dönmesi oluşumu ile ilgili merak edilenler...
 

Kıl Dönmesi Rahatsızlığı Nasıl Oluşur 

 
Kıl dönmesi vücudumuzdan dökülen kılların, saç tellerinin, kıyafetlerimizden dökülen iplik parçalarının genelde kuyruk sokumunda deri altında açık gözeneklerden içeri girip birikmesiyle ortaya çıkar. Buna kişinin kıyafetleri, kıl yoğunluğu, kilosu etken olur. 
Kıl dönmesi genellikle kıl kökündeki iltihaptan kaynaklanır. Böylece kıl kökü etrafında ödem veya şişme meydana gelir. Kıl kökünün tıkanmasıyla iltihaplı kıl kökü deri altındaki yağlı doku içine doğru patlar ve kıl kökü apsesi meydana gelir. 
 
Çoğunlukla erkeklerde görülen kıl dönmesi 13 - 35 yaş arasındaki erkeklerde görülür. Kıl dönmesinin erkeklerde daha çok görülmesinin nedeni erkeklerin vücutlarının daha çok kıllı bir yapıya sahip olmasıdır. Vücutta kıl dönmesine bağlı oluşan şişlik deri altında meydana gelen keseye ve kesenin ürettiği sıvı yoğunluğuna bağlı olarak gelişim gösterir. Apsenin daha da belirginleşmesiyle deri üzerindeki şişlik iyice kızarır ve kaşıntı oluşturur. Bu da kuyruk sokumundaki ağrıyı şiddetlendirir. Genellikle kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesi sadece bu bölgede meydana gelmez. Kıl dönmesi göbek bölgesinde, koltuk altında, yüz bölgesinde, bacaklarda da görülür. 
 
Kıl dönmesi görülen bireylerin birçoğu hastalık belirtilerini anlasalar bile durumlarının ortaya çıkacak olmasından pek hoşlanmazlar. Kuyruk sokumu hassas bir bölge olduğu için bireyler muayene olmaktan çekinirler. Fakat bilmeliler ki hastalık daha da içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Kıl dönmesi ilerlemeden tedavi olmakta fayda vardır. Merkezimizde ameliyatsız lazer tedavisi yapılmaktadır. Kıl dönmesi hastalığı ilerlemeden belirtilerin hissedildiği ilk evrede hemen bir proktoloji uzmanına görünmek gerekir. 
Kıl dönmesi belirtileri; kuyruk sokumunda nohut büyüklüğünde meydana gelen şişlik, ağrı... İlerlemiş kıl dönmelerinde şişlikler yumurta büyüklüğüne ulaşabilirler. Kıl dönmesine bağlı oluşan apse ilerlemeden kesinlikle boşaltılmalıdır. 
 
İltihaplanma sonrasında iç çamaşırın arkasında meydana gelen sarı renkteki akıntı kıl dönmesinden şüphe edilmesi gerektiğini gösterir. Kıl dönmesiyle beraber kuyruk sokumunda delik oluşabilir. Giriş deliği olarak bilinen bu delik bir noktada veya birkaç noktada yer alabilir. Kılların deri altına girerken oluşturduğu delik gözle görülecek kadar açılmış olabilir. 
 
Kıl dönmesi bazen kıl batmasıyla da karıştırılabilir. Kıl batması kılların tüylerin cilt altına doğru büyümeye başlamasıyla ortaya çıkar.  Bu duruma sebep olarak ölü deri hücrelerinin kıl köklerinde birikmesi gösterilebilir. Kıl batması genellikle çene, bacaklar ve genital bölge gibi tıraş veya ağda yapılan bölgelerde karşımıza çıkar.
 

Kıl Dönmesi Tedavisi 

Kıl dönmesi tedavisi; Kıl dönmesi tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Kıl dönmesi tedavisi geciktirilmeden yapılmalıdır aksi takdirde başka hastalıklara zemin hazırlayabilir. Kıl dönmesi fark edildiği zaman oluşan apse hemen boşaltılmalıdır. Apse boşaltılmazsa kendi kendine 5-6 gün içinde boşalır. Bu durumda dokular zarar görebilir.  
Ameliyatsız lazer tedavisi ile kıl dönmesi hastalığından kolayca kurtulabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi hastalara konfor ve avantaj sağlarlar. Narkoz almayan hastalar ameliyat stresini yaşamazlar. Bunlara ek olarak bireyler ameliyatsız tedaviden sonra günlük yaşamlarına kısa sürede dönerler. Kıl dönmesi hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası 444 8 623.
  
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623